قرص سایتوتک چیست؟

قرص سایتوتک (Cytotec) در ۱۹۷۳ عرضه و اولین بار برای درمان زخم معده از آن استفاده شد. این دارو در قالب قرص‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمیو با نام دیگری همچو میزوپروستول (Misoprostol) تولید می‌گردد. این قرص هم به شکل واژینال و هم خوراکی (زیر زبانی) برای ختم حاملگی و سقط جنین استفاده می‌شود. همچنین اگر مرگ داخل رحمی رخ داده باشد، پزشک این قرص را برای دفع جنین تجویز می‌کند. همچنین از این قرص علاوه بر سقط جنین در موارد دیگری مانند درمان زخم معده، القای زایمان و درمان خونریزی بعد از زایمان استفاده می‌شود.

 

عوارض + خطرات قرص سقط جنین میزوپروستول

مرحله ۱» قرص ۲۰۰ میکروگرم مایفپریستون را سرو کنید. مقدور هست پس از مصرف آن خون ریزی خفیفی داشته باشید که رایج هست.

مرحله ۲» به مدت ۴۸-۲۴ ساعت منتظر بمانید. قبل از بهرهگیری از میزوپروستول باید ۲۴ ساعت صبر کنید اما مطمئن شوید که قبل از ۴۸ ساعت آنرا مصرف کنید. زمانی که در حال انتظار هستید، با همان کارهای عادی که در طول روز انجام می‌دهید مثل مواظبت از اعضاء خانواده، آشپزی یا به محل کار یا مدرسه رفتن مشغول باشید.

مرحله ۳» از میزوپروستول بهرهگیری کنید «۴ قرص، هر کدام ۲۰۰ میکروگرم»

 

دو روش برای بهرهگیری از میزوپروستول وجوددارد: قرار دادن قرص در واژن یا در دهان بین گونه ها و فک. هردو روش مفید می باشد.

عوارض قرص سایتوتک

در صورت قرار دادن قرص در واژنvagina

 

 1.  ادرار کنید و آنگاه دست ها را بشویید.
 2.  دراز بکشید. با انگشت چهار قرص را در درون واژن قرار دهید: ضروری نیست که قرص‌ها در محل خاصی قرار بگیرند، فقط تا آنجا که انگشتان با انها در ارتباط میباشند کافی هست.
 3.  به مدت ۳۰ دقیقه دراز بکشید.

 

درصورت قرار دادن میزوپروستول در دهانmouth

 1. مقداری آب بنوشید تا دهانتان خیس شود. چهار قرص را بین گونه ها و دندان هاي پایین قرار دهید «۲ قرص در هر طرف».
 2.  قرص‌ها رابه مدت ۳۰ دقیقه دراین حالت نگهدارید. قرص‌ها با حل شدن مقدور هست دهان شما را خشک کنند یا طعم گچی به دهان شما بدهند. در مدت این ۳۰ دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 3. بعد از ۳۰ دقیقه، با آب باقیمانده قرص‌ها در دهان را سرو کنید.

 

مرحله بعد چیست؟

طبق معمول ظرف ۱ تا ۲ ساعت، حالت گرفتگی وخونریزی ایجاد می‌شود. مقدار زیادی آب بنوشید و غذا هاي مقوی سرو کنید. دراز بکشید و استراحت کنید. می‌توانید برای بازرسی درد از قرص ایبو بروفن بهرهگیری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از صفحه علائم ونشانه ها، مشاهده کنید.

مرحله ۴»

اگر از دو قرص میزوپروستول و مایفپریستون بهرهگیری کرده اید، نیازی به مراجعه به کلینیک جهت معاینه نخواهد بود. مطمئن شوید که نشانه هاي حاملگی در شما وجود ندارد ،احساس خوبی دارید وخونریزی شدیدی ندارید. این داروها، دقیقا مفید میباشند و سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد هاي زیر را درصورت نیاز به آن ها، بشما داده هست:

 • مریضی یا درد در شما کاهش پیدا نکرده هست. دراین شرایط نباید تا دوهفته منتظر بمانید. به خدمات دکتری فورا مراجعه کنید.
 • دوهفته پس از بهرهگیری از این قرص‌ها همان‌ گونه حامله هستید.
 • خون ریزی شدید هست و بعد از دوهفته خفیف تر نشده هست.

دقت: دوهفته بعد از حاملگی، آزمایش حاملگی به علت ماندن هورمونها در بدن شما مقدور هست مبثت باشد. اگر همان‌ گونه احساس میکنید که حامله هستید «حالت تهوع، خستگی، نرم شدن سینه و … دارید» به دکتر مراجعه کنید.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول

عوارض جانبی سایتوتک

عوارض جانبی سقط جنین

عوارض مرتبط به سقط جنین در ایالات متحده بسیار نادر هست وشایعترین عوارض جانبی حالت تهوع، استفراغ و اسهال هست. عوارض جانبی فیزیکی پس از سقط جنین میتواند در خانم ها متمایز باشد وشماباید از ان اگاه باشید.

خون ریزی شدید

در موارد نادر، بعضی از زنان بیشتراز حد طبیعی خون ریزی پس از سقط جنین می‌کنند. درین صورت باید حتما با دکتر خود مشورت کنید.

دردشکم ولگن

درد لگن شدید و پیوسته مقدور هست یک مشکل را نشان دهد. رایج ترین علت درد شدید عفونت هست .

تب بالا

میزوپروستول میتوانید تب هاي کوتاه مدت ایجاد کند با این حال، اگر درجه حرارت شما برای چند ساعت بالا باقی ماند، و یا اگر شما درد شدیدی داشتید به دکتر خود مراجعه کنید.

 

 • عفونت یا سپسیس خونی
 • آسیب بهه دهانه رحم
 • زخم مخاط رحم
 • سوراخ شدن رحم
 • آسیب به اندام هاي دیگر
 • مرگ

 

علائم ادامه بارداری

اگرعلائم بارداری مثل تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، طبق معمول دریک یا دوهفته پس از سقط جنین باقی ماند شما هنوز هم مقدور هست باردار باشید.