عوارض سقط جنین و بارداری درسن پایین مادر

عوارض سقط جنین و بارداری در سن پایین مادر

بارداری در سنین زیر ۱۸ سال با عواقب بسیار زیادی همراه است و سلامتی مادر و جنین را به شدت تهدید می کند.میزان مرگ و میر در بارداری های سنین پایین بالاس و معمولا این مسائل کم بررسی می شود .

ازدواج در سنین بسیار پایین در برخی جوامع هنوز رایج است و ناآگاهی از این مسئله و بارداری در سن پایین همچنان ادامه دارد.فرصت بارداری برای ازدواج های سن پایین بسیار زیاد است پس بهتر است تا سنین بالای ۱۸ سال صبر کنند.

بارداری در سن پایین خطرات زیادی دارد که از جمله ی این خطرات می توان پرفشاری خون ، سقط خود به خودی جنین ، مسمومیت های حاملگی ، زایمان های زود رس و بالا رفتن میزان مرگ و میر را نام برد.

اغلب بارداری درسن کم و ازدواج های سن پایین در خانواده های فقیر اتفاق می افتد و تغذیه نوجوان به اندازه کافی برای رشد جنین مناسب نیست و معمولا نوزادان با وزن کم به دنیا می آورند و رشد این کودکان با مشکلات زیادی همراه است.

در این بین افرادی وجود دارد که برای جلوگیری از ایجاد مشکلات برای نوجوانشان و مشکلات بعدی برای کودک سقط جنین را ترجیح می دهند .سقط جنین در میان نوجوانان بسیار می تواند خطرناک باشد .

اما آیا سقط جنین در این سن بهتر از ادامه ی بارداری است ؟

حاملگی در نوجوانان و سن پایین موضوع بسیار مهمی است و باید مورد توجه قرار بگیرد .

حاملگی در نوجوانی یک اتفاق دو سر باخت است که ادامه ی بارداری و سقط جنین در سن پایین هر دو برای نوجوان بسیار مضر و خطرناک است .اما کدام بهتر است؟ سقط جنین در سن پایین چه عواقبی دارد؟ ادامه ی بارداری چه عواقبی می تواند داشته باشد؟ کدام انتخاب می تواند راه بهتری برای گذر از این اتفاق باشد؟ در ادامه برای پاسخ به همه ی این سوالات با ما همراه باشید.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول

حقایق اصلی در مورد سقط جنین در نوجوانان

در میان زنان سنین ۱۵ تا ۱۹ ساله ، میزان سقط جنین در دهه ۱۹۷۰ افزایش یافته ، در طی دهه ۱۹۸۰ در حدود ۴۳ مورد سقط جنین در هر ۱۰۰۰ دختر نوجوان تثبیت شد و سپس تا سال ۲۰۱۳ به طور مداوم به حدود ۱۱ در هر ۱۰۰۰ کاهش یافت.

در سال ۲۰۱۳ ، میزان سقط جنین برای نوجوانان زیر ۱۵ سال ۲ در هر هزار نفر ، پایین تر از نرخ برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال و ۱۸ و ۱۹ سال (به ترتیب ۵٫۵ و ۱۸٫۰ در هر ۱۰۰۰ نفر ) بود.

در سال ۲۰۱۳ ، میزان سقط جنین ۲۷ در هزار زن سیاه پوست در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال بود ، در حالی که این در مقایسه با ۷ در هزار در بین دختران نوجوان سفید اسپانیایی و ۱۰ در هزار در بین دختران نوجوان اسپانیایی بود. با این حال ، شکاف بین نرخ نوجوانان سیاهپوست و سایر گروه های نژادی / قومی در حال کاهش است.

روند افزایشی سقط جنین در نوجوانان

برآوردهای دولت حاکی از آن است که میزان سقط جنین نوجوانان در دهه ۱۹۷۰ افزایش یافته است ، در طی دهه ۱۹۸۰ در حدود ۴۳ در هر ۱۰۰۰ خانم در سنین ۱۵ تا ۱۹ تثبیت شده ، سپس به طور پیوسته تا ۲۰۱۳ به حدود ۱۱ در هر ۱۰۰۰ کاهش یافته است. کاهش مشابهی برای همه گروههای سنی مشهود است.

از اوایل دهه ۱۹۹۰ ، میزان بارداری ، زایمان و سقط جنین نوجوانان کاهش یافته است. با این وجود ، نسبت بارداری های نوجوانان که به سقط جنین ختم می شوند ، در سال ۱۹۸۵ به ۴۰ درصد رسید و از آن زمان تاکنون بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۳ ، ۲۴ درصد از بارداری های نوجوانان با سقط جنین به پایان رسید .

تفاوت در سن ، تفاوت در آمار سقط جنین در سن پایین

میزان سقط جنین برای نوجوانان کمتر از هم رده های بزرگترشان است. در سال ۲۰۱۳ ، نرخ نوجوانان زیر ۱۵ سال ۲ در هزار بود ، در مقایسه با ۶ در ۱۰۰۰ برای نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ و ۱۸ در هزار در بین نوجوانان ۱۸ تا ۱۹ سال. اگرچه میزان سقط جنین در بین نوجوانان مسن بالاتر است ، اما نسبت حاملگی هایی که به سقط ختم می شوند دو برابر بیشتر از افراد زیر ۱۵ سال نسبت به همسالان بزرگتر است.تفاوت سقط جنین در سن پایین براساس نژاد و اصل اسپانیایی

نوجوانان سیاه پوست نسبت به همسالان غیر اسپانیایی خود ، میزان سقط جنین بالاتری را گزارش می کنند. در سال ۲۰۱۳ ، ۲۷ سقط جنین به ازای هر ۱۰۰۰ زن سیاه پوست در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال وجود داشته است ، در مقایسه با ۷ مورد برای زنان سفید پوست غیر اسپانیایی و ۱۰ در هر ۱۰۰۰ دختر نوجوان اسپانیایی. با این حال ، میزان سقط جنین در بین نوجوانان سیاهپوست بیشتر از میزان سایر گروه ها بوده است ، بنابراین این شکاف با گذشت زمان کاهش یافته است .

انواع سقط جنین در سن پایین

سقط جنین قانونی:

به معنای خاتمه حاملگی توسط ارائه دهنده آموزش دیده در تأسیسات درمانی مصوب دولت به منظور دستیابی به شرایط و تحقق شرایط ذکر شده در قانون خاتمه پزشکی است.

سقط جنین غیرقانونی:

به معنای خاتمه حاملگی توسط ارائه دهنده آموزش دیده نقض قانون خاتمه پزشکی بارداری است.

سقط جنین ناامن:

به معنای مداخله در دوران بارداری توسط افراد بدون دانش و مهارت های لازم یا در شرایطی است که سلامتی را به خطر می اندازد. این می تواند در داخل یا خارج از قانون باشد.

به غیر از زنانی که به دلیل عوارض بعد از سقط جنین جان خود را از دست می دهند ، تعداد بسیار بیشتری وجود دارند که زنده می مانند اما باید با مشکلات بهداشتی مزمن و در بسیاری از موارد ناباروری زندگی کنند.

عواقب و پیامدهای سقط جنین در سن پایین

عوارض ناشی از سقط های ناایمن برای همه زنان زیاد است. گروه بزرگسالان به ویژه در معرض خطر است. در این گروه ، آنهایی که بسیار جوان هستند ، که ابتدایی و بسیار فقیر هستند ، وضع سلامتیشان از همه بدتر است.

خطرات پزشکی سقط جنین در سن پایین

عوارض پزشکی سقط جنین در سن پایین می تواند موارد زیر باشد:

عفونت لگنی یا آبسه
سپسیس
خونریزی
سوراخ شدن رحم یا روده و سپتی سمی
مرگ نوجوان باردار

مداخلات عمده جراحی اضطراری اغلب مورد نیاز است و این یا در دسترس نیست و یا در دسترس برای اقشار محروم جامعه نیست.

بنابراین ، در بسیاری موارد ، نوجوانان تاسف بار که مجبور به متوسل شدن به سقط های ناایمن هستند ، در سن بسیار جوانی می میرند یا با دستگاه های تولید مثل آسیب دیده زندگی می کنند.

مشکلات روانشناسی سقط جنین در سن پایین

به طور کلی سقط در سن پایین با وعواقب روانشناسی بسیار زیادی همراه است و معمولا این نوجوانان با مشکلات روحی زیادی مواجه می شوند .علاوه بر این نوجوانانی که در سن پایین مجبور به ازدواج شده اند بسیار اوضاع بدتری دارند.

معملولا ای نوجوانان مورد حمایت قرار نمی گیرند و حس گناه ، بدبختی ، ناامیدی تا زمانی که درمان های روانی برای آن ها انجام نشود همراه آن هاست.

در صورتی که برای روان درمانی به موقع اقدام نشود حتی می تواند منجر به خودکشی شود.

اقتصادی-اجتماعی

دخترانی که از سقط جنین های ناامن جان سالم به در می برند ، از خانواده و جوامع خود با طیف وسیعی از مشکلات اجتماعی روبرو هستند مانند عدم پذیرش و طرد توسط خانواده .با این رفتارهای غیر حرفه ای خانواده راحت می توانند آن ها را به سمت فحشا ، فرار و رفتارهای ضداجتماعی سوق دهند.

عواقب سلامتی بارداری درسن پایین

حاملگیهای سن نوجوانان ، پیامدهای خطرناکی برای سلامت مادر نوجوان و نوزادان دارد.

میزان مرگ و میر و عوارض خطرناک بارداری در سنین پایین بسیار زیاد است .بارداری در سن پایین با خطر اکلامپسی ،آندومتریت پورورال و عفونت های سیستمیک همراه است.

علاوه بر این به دلیل اینکه بارداری در سن پایین خطرناک و شوکه کننده است معمولا میزان سقط در آن بالا است که خود منجر به ایجاد خطرات بیشتری می شود.

بارداری در سن پایین چه علائمی دارد؟

از دست دادن یک یا چند دوره قاعدگی نشانه کلاسیک بارداری است. اما تشخیص بارداری می تواند برای دختران نوجوان که دوره های آنها هنوز منظم نیست ، مشکل است.

لیست کامل علائم بارداری شامل موارد زیر است:

یک دوره قاعدگی از دست رفته
حالت تهوع یا استفراغ – به نام “بیماری صبحگاهی” ، اگرچه می تواند در طول روز اتفاق بیفتد
ناگهانی ، بیزاری شدید به برخی از غذاها ، به ویژه گوشت یا غذاهای سرخ شده ، سرخ شده
حساس شد نوک سینه ها
خستگی غیرمعمول
تکرر ادرار
نوسانات خلقی غیرمعمول

البته آزمایش مثبت بارداری نشانه دیگری از بارداری است. آزمایشات حاملگی خانگی امروزه به طور کلی دقیق ارزیابی می شود. این کیت های ساده را می توان از طریق پیشخوان در داروخانه ها خریداری کرد.

بارداری نوجوانان: خطرات و واقعیت های پزشکی

نوجوانان باردار و نوزادان متولد نشده خطرات پزشکی زیادی دارند.

عدم مراقبت در دوران بارداری

دختران نوجوان باردار – به ویژه اگر خانواده آن ها را حمایت نمی کند – در معرض خطر عدم مراقبت در دوران بارداری هستند. مراقبت از دوران بارداری خصوصاً در ماه های اول بارداری بسیار مهم است.

مراقبت قبل از تولد برای مشکلات پزشکی در مادر و نوزاد ، بر رشد کودک نظارت می کند و با هر عارضه ای که بوجود می آید ، سریعاً درمان انجام می شود.

ویتامین های قبل از تولد با اسید فولیک – که به طور ایده آل از قبل از بارداری گرفته می شوند – برای کمک به جلوگیری از نقایص خاص هنگام تولد مانند نقص لوله عصبی ضروری هستند.

اما در بارداری سنین پایین مراقبت ها معمولا به علت خجالت و عدم پشتیبانی به شدت کم است.

فشار خون بالا

نوجوانان باردار در مقایسه با زنان باردار در سن ۲۰ یا ۳۰ سالگی ، از فشار خون بالا – که به آن فشار خون ناشی از بارداری گفته می شود – قرار دارند. همچنین خطر پره اکلامپسی نیز بیشتر است.

این یک وضعیت پزشکی خطرناک است که فشار خون بالا را با پروتئین اضافی در ادرار ، تورم دست و صورت مادر و آسیب اعضای بدن ترکیب می کند.

این خطرات پزشکی نوجوان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد ، که ممکن است برای کنترل علائم نیاز به مصرف دارو داشته باشد. اما آنها همچنین می توانند رشد نوزاد متولد نشده را مختل کنند. و ، آنها می توانند منجر به عوارض بعدی بارداری مانند زایمان زودرس شوند.

تولد زودرس

حاملگی تمام مدت حدود ۴۰ هفته طول می کشد. نوزادی که قبل از ۳۷ هفته به دنیا می آید ، یک نوزاد نارس است. در بعضی موارد ، زایمان زودرس که خیلی زود در دوران بارداری شروع می شود ، می تواند توسط داروها متوقف شود.

در موارد دیگر ، نوزاد برای سلامتی مادر یا شیرخوار باید زود به دنیا بیاید. هرچه زودتر نوزاد به دنیا بیاید ، احتمال بروز مشکلات تنفسی ، گوارشی ، بینایی ، شناختی و سایر موارد بیشتر است.

کودک با وزن کم

نوجوانان در معرض خطر بیشتر تولد نوزادان با وزن کم هستند. نوزادان نارس احتمالاً وزن کمتری از حد لازم دارند. تا حدودی ، به این دلیل است که زمان کمتری در رحم برای رشد داشته اند. یک نوزاد با وزن کم وزن تنها ۳٫۳ تا ۵٫۵ پوند (۱۵۰۰ تا ۲٫۵۰۰ گرم) وزن دارد.

یک نوزاد با وزن بسیار کم وزن کمتر از ۳٫۳ پوند وزن دارد. نوزادانی که ممکن است کوچک باشند برای کمک به تنفس پس از تولد باید در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان در یک دستگاه تنفس قرار گیرند.

بیماریهای مقاربتی (بیماریهای منتقله جنسی)

برای نوجوانانی که در دوران بارداری رابطه جنسی دارند ، STD هایی مانند کلامیدیا و HIV یک نگرانی اساسی است. استفاده از کاندوم لاتکس در حین مقاربت ممکن است به جلوگیری از بیماریهای مزمن STD کمک کند ، که می تواند رحم و کودک در حال رشد را آلوده کند.

اما معمولا بارداری در سن پایین با عدم آگاهی همراه است و نوجوان اطلاعات لازم را ندارد و حاملگی به علت ازدواج در سن پایین معمولا در خانواده هایی با سطح اجتماعی پایین و اطاعات ناکافی اتفاق می افتد که خود عاملی مضاعف برای عدم آگاهی نوجوان از مواقبت های جنسی است.

افسردگی پس از زایمان

براساس CDC ، نوجوانان باردار ممکن است در معرض خطر بیشتری برای افسردگی پس از زایمان باشند (افسردگی که پس از زایمان نوزاد شروع می شود). دخترانی که احساس کمبود و ناراحتی می کنند ، چه در حین بارداری و چه بعد از تولد ، باید آشکارا با پزشکان خود یا شخص دیگری که به آنها اعتماد دارند صحبت کنند.

افسردگی می تواند در مراقبت خوب از یک نوزاد – و با رشد سالم نوجوان – تداخل داشته باشد ، اما می توان آن را درمان کرد

احساس تنهایی و انزوا

به خصوص برای نوجوانانی که فکر می کنند نمی توانند به والدین خود بگویند که باردار هستند ، احساس ترس ، جدایی و تنها بودن می تواند یک مشکل واقعی باشد.

بدون حمایت خانواده یا بزرگسالان دیگر ، نوجوانان باردار احتمالاً کمتر غذا می خورند ، ورزش می کنند یا استراحت زیادی دارند. و آنها کمتر به دیدارهای معمولی دوران بارداری خود می رسند.

داشتن حداقل یک فرد بالغ مورد اعتماد و پشتیبان – فردی که نوجوان با آن احساس نزدیکی می کند ، اگر عضو خانواده نباشد – در کمک به آنها برای مراقبت از دوران بارداری و پشتیبانی عاطفی مورد نیاز برای سالم ماندن در این مدت بسیار ارزشمند است.

سقط جنین زود رس در سن پایین چگونه انجام می شود (در سه ماه اول )

سقط جنین اولیه خاتمه بارداری در سه ماهه اول (۳ ماه اول بارداری) است.

سقط جنین های اولیه می توانند با دارو یا جراحی انجام شوند.

سقط جنین های اولیه نیاز به مراقبت و پیگیری کمتری دارند و نسبت به سقط های بعدی مقرون به صرفه هستند.

سقط زودرس چیست؟

سقط جنین اولیه خاتمه بارداری در سه ماهه اول (در هفته های ۱۲-۱۴ اول بارداری) است.

در مقایسه با سقط جنین های بعدی ، سقط جنین های اولیه نیاز به مراقبت و پیگیری پزشکی کمتری دارند ، که باعث می شود آنها نسبت به سقط های بعدی مقرون به صرفه تر باشند.

بارداری در اولین مراحل خود در طول سه ماهه اول است که انواع گزینه های سقط جنین را ارائه می دهد. اگر بارداری کمتر از ۱۰ هفته باشد (با اندازه گیری از روز اول آخرین دوره قاعدگی ، و با سونوگرافی در کلینیک ما تأیید شده است) ، سقط جنین زود هنگام با جراحی یا با دارو قابل انجام است.

داشتن گزینه سقط جنین پزشکی ، که به آن سقط جنین نیز گفته می شود ، یک مزیت خاص برای سقط جنین های اولیه است. بعد از گذشت ۱۰ هفته ، سقط جنین به تنهایی با دارو امکان پذیر نیست و خاتمه بارداری در این مرحله نیاز به یک روش جراحی دارد.

سقط جنین اولیه چگونه انجام می شود؟

سقط جنین های اولیه در سه ماهه اول با استفاده از دارو یا جراحی انجام می شود. هر دو سقط جنین پزشکی و جراحی برای بیشتر زنان بی خطر و مؤثر است.

سقط جنین دارویی

سقط جنین پزشکی (سقط دارویی) را برای حاملگی های حداکثر ۱۰ هفته حاملگی ارائه می دهند.

برای سقط حاملگی یک سقط جنین از دارو از ترکیبی از دو دارو استفاده می کند. که برای متوقف کردن رشد حاملگی و تضعیف اتصال آن به رحم استفاده می شود. بیشتر اوقات این دارو در کلینیک مصرف می شود.

داروی دوم شش تا ۴۸ ساعت پس از داروی اول مصرف می شود. این دارو در خانه مصرف می شود و باعث می شود رحم بارداری را از بین ببرد.

از آنجا که رحم شروع به بیرون کشیدن حاملگی می کند ، گرفتگی و خونریزی رخ می دهد. اغلب توصیف می شود که شبیه علائم قوی تر و سنگین تر دوره قاعدگی است. خونریزی و لکه بینی پس از سقط جنین می تواند چند روز (تا چند هفته) ادامه داشته باشد.
هفت تا ۱۴ روز پس از مصرف داروی دوم (میزوپروستول) ، مهم است که خانم ها برای پیگیری به کلینیک مراجعه کنند.

سقط جراحی

سقط جنین اولیه بارداری را در سه ماهه اول خاتمه می دهد. سقط جراحی برخلاف سقط های دارویی تا ۲۲ هفتگی در کلینیک قابل انجام است.

با این حال ، سقط جراحی انجام شده در ۱۲ هفته یا قبل از آن (سه ماهه اول) ارزان تر است و خطر کمتری از عوارض نسبت به سقط جراحی های بعدی دارد.

سقط جراحی در سه ماهه اول با استفاده از بی حسی موضعی و داروهای تسکین دهنده درد و دهان یا وریدی اختیاری در کلینیک انجام می شود.

در طی عمل ، یک اسپکولوم در داخل واژن وارد می شود ، دهانه رحم (دهانه رحم) کمی کشیده است و یک لوله کوچک برای برداشتن حاملگی با استفاده از مکش (یا خلاء) وارد می شود. این عمل معمولاً فقط ۵-۱۰ دقیقه طول می کشد.

در طی سقط جراحی و برای مدت کوتاهی پس از آن ، زنان ممکن است گرفتگی شدید را تجربه کنند. خونریزی و لکه بینی اغلب برای چند روز یا چند هفته پس از انجام این عمل اتفاق می افتد.

بعد از سقط جراحی ، مربیان بهداشت و درمان دستورالعملهایی را در مورد نحوه مراقبت زن از بدن خود به دنبال این عمل ارائه می دهند. در صورت تمایل پزشک نیز آنتی بیوتیک تجویز می شود.نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ارسال نمایید.

تماس با ما
شروع چت
مشاوره و خرید در واتساپ
سلام
مشاوره و خرید قرص سایتوتک در واتساپ
سوالی دارید در خدمتتون هستیم