علت سقط جنین دربیماری آنانسفالی در بارداری چیست؟

علت سقط جنین در بیماری آنانسفالی در بارداری چیست

آنانسفالی یک بیماری جدی پزشکی است که از هر 1000 بارداری 1 مورد را تحت تأثیر قرار می دهد و البته در بیشتر این بارداری ها منتهی به سقط جنین می شود.

این بیماری عمدتا تک گیر یا اسپورادیک (بیماری که تک به تک و کاملا نامنظم و به صورت نادر بروز پیدا می کند) است و ممکن است در موارد کمی نیز ارثی باشد.

آنانسفالی زندگی را پشتیبانی نمی کند و این بدان معناست که جنین هایی که به این بیماری عصبی مبتلا می شوند، مرده به دنیا می آیند و یا طی چند ساعت یا چند روز پس از تولد می میرند.

اگرچه علت دقیق بروز آنانسفالی ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که این بیماری نتیجه تعامل بین عوامل ژنتیکی و محیطی است.

متاسفانه هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد که بتواند پیش آگهی آنانسفالی را تغییر دهد. در ادامه همه چیز را درباره آنانسفالی برای شما شرح می دهیم.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول

آنانسفالی چیست؟

آنانسفالی در جنین نوعی نقص لوله عصبی است که مجموعه ای از نقایص مادرزادی را در ستون فقرات، نخاع و مغز ایجاد می کند.

اختلالات نقص لوله عصبی از نظر شدت با یکدیگر متفاوت بوده و آنانسفالی در انتهای شدید این طیف قرار دارد.

آنانسفالی در واقع نوعی نقص مادرزادی است که بر روی مغز و استخوان های جمجمه جنین تأثیر می گذارد.

در اثر این بیماری، قسمت هایی از مغز و استخوان های جمجمه جنین هنگامی که در رحم است به صورت کامل رشد نمی کنند.

به همین دلیل، مخچه نیز در حداقل میزان خود رشد می کند. مخچه مسئول حواس انسان مانند لمس، بینایی، شنوایی، حرکت و تفکر است.

بیماری مادرزادی آنانسفالی در اوایل بارداری ایجاد می شود. لوله عصبی که یک محور باریک است، در طی روند رشد جنین بسته می شود و در هفته چهارم بارداری مغز و نخاع را تشکیل می دهد.

در این شرایط لاعلاج، بافت مغز در صورت تشکیل، در معرض دید قرار می گیرد و هیچ پوست و استخوانی برای پوشاندن آن وجود ندارد که اتفاق بسیار ناراحت کننده و غیرقابل جبرانی است.

متأسفانه، نوزادانی که با مریضی آنانسفالی متولد می شوند هرگز هوشیاری لازم را کسب نمی کنند و یا عملکردهای فیزیکی بدن را انجام نمی دهند و این مساله عمدتا به این دلیل است که بسیاری از قسمت های مهم مغز آن ها از بین رفته اند.

از آنجا که این وضعیت بر روی جمجمه تأثیر می گذارد، مغز نوزادانی که با آنانسفالی به دنیا می آیند، از لحاظ فیزیکی تغییر شکل یافته است.

آنانسفالی چقدر شایع است؟

آنانسفالی و اسپینا بیفیدا هر دو از نقائص لوله عصبی هستند که از هر 1000 بارداری 1 مورد را تحت تأثیر قرار می دهند.

به دلیل شدت عوارض و مشکلاتی که این دسته از نقائص به همراه دارند، بیشتر این حاملگی ها منجر به سقط جنین می شوند.

مطالعات نشان می دهند که از هر 10 هزار نوزادی که در آمریکا به دنیا می آیند، 1 نوزاد با این بیماری متولد می شود.

متاسفانه بنا به ذات بیماری آنانسفالی، بیشتر نوزادانی که با این شرایط به دنیا می آیند بیش از چند ساعت یا چند روز زنده نمی مانند.

علل آنانسفالی در نوزادان

نقص لوله عصبی آنانسفالی به ارث نمی رسد. در واقع در بیشتر موارد، این ناهنجاری مادرزادی، فقط به عنوان یک بیماری پزشکی رخ می دهد.

هنگامی که لوله عصبی به درستی بسته نشود، مغز و نخاع در معرض مایع آمنیوتیکی قرار می گیرند که جنین را احاطه کرده است.

این مواجهه و تماس نزدیک و بدون پوشش، باعث از بین رفتن بافت سیستم عصبی جنین می شود.

با این حال، اگر قبلاً فرزندی با نقص لوله عصبی داشته اید، احتمال اینکه بچه های بعدی شما نیز مبتلا به آنانسفالی شوند، وجود دارد.

فاکتورهای مختلفی همچون عوامل محیطی، تغذیه و ژن ها در دوران بارداری بر آنانسفالی تأثیر می گذارند و سبب ایجاد این بیماری می شوند.

عوامل خطر خاصی وجود دارند که می توانند در احتمال تولد نوزادی با آنانسفالی نقش داشته باشند.

چند علت عمده دخیل در بروز این بیماری عبارت هستند از:

1. دیابت:

فرزندان زنانی که مبتلا به دیابت شدید هستند، در معرض خطر نقص لوله عصبی قرار دارند. مقادیر بالای قند مادر می تواند به رشد جنین درون رحم او آسیب برساند.

2. تب:

دمای بسیار بالای بدن و یا استفاده از سونا و وان های آبگرم در مراحل اولیه بارداری می تواند خطر داشتن نوزادی با نقص لوله عصبی را افزایش دهد.

3. کمبود اسید فولیک:

زنانی که سطح اسید فولیک (ویتامین B9) در بدن آن ها به حد کافی نباشد، می توانند بچه هایی با نقص لوله عصبی داشته باشند.

به همین دلیل است که به تمامی زنان توصیه می شود قبل و در طی دوران بارداری 400 میکروگرم اسید فولیک را از طریق مکمل های مخصوص این دوران دریافت کنند.

4. دارو:

مصرف داروهای مخدر و یا داروهای ضدتشنج مانند فنی توئین، کاربامازپین و اسید والپروئیک در طی بارداری احتمالاً باعث ایجاد نقص لوله عصبی در جنین می شود.

به علاوه داروهای خاصی که برای میگرن و اختلال دو قطبی تجویز می شوند نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

5. چاقی:

زنانی که قبل از بارداری چاق هستند، در مقایسه با سایر زنان، به احتمال بیشتری ممکن است فرزندانی با آنانسفالی داشته باشند.

6. داروهای غیرقانونی و مسکن ها:

مصرف داروهای غیرقانونی مانند هروئین و مسکن های تجویز شده مانند هیدروکودون در طی دو ماه اول بارداری، احتمالاً سبب ایجاد نقص لوله عصبی در جنین می شود.

چه کسی در معرض خطر آنانسفالی است؟

زنانی که در بارداری قبلی خود فرزندی مبتلا به آنانسفالی داشته اند، سطح اسیدفولیک در بدن آن ها کم است، داروهای مخدر، غیرقانونی و یا مسکن مصرف می کنند، یا از چاقی و دیابت رنج می برند، بیش از دیگر زنان، در معرض خطر داشتن فرزندی مبتلا به آنانسفالی هستند.

از دیگر عواملی که می توانند در ایجاد این بیماری تهدیدکننده حیات نقش داشته باشند، وضعیت اقتصادی و اجتماعی، سن مادر، وضعیت تحصیلی و سایر عوامل محیطی بوده که می توانند خطر ابتلا به آنانسفالی را افزایش دهند.

به علاوه والدینی که در گذشته صاحب فرزند دارای آنانسفالی شده اند، در بارداری های آینده خود، 4 تا 10٪ بیشتر از دیگر زوج ها در معرض خطر داشتن فرزند دیگری با نقص لوله عصبی هستند. البته درصد بسیار کمی از موارد آنانسفالی نیز ارثی است.نظرات خود را در قسمت دیدگاه ارسال نمایید.

تماس با ما
شروع چت
مشاوره و خرید در واتساپ
سلام
مشاوره و خرید قرص سایتوتک در واتساپ
سوالی دارید در خدمتتون هستیم