سقط جنین تروماتیک چیست؟

 

سقط جنین تروماتیک چیست؟

پس از بررسی اجمالی سقط جنین درمانی از منظر قوانین موجود، در این شماره به «سقط تروماتیک» می‌پردازیم.

اهمیت تشخیص سقط جنین تروماتیک از منظر پزشکی قانونی در این است که فردی که ضربه مذکور را به زن باردار وارد کرده است، بر اساس قانون مجبور به پرداخت دیه جنین به پدر جنین می‌‌شود.

برای روشن‌تر شدن مطلب به مثال زیر توجه فرمایید:

بر اثر تصادف اتومبیل با خانم عابر بارداری که سن حاملگی وی بالای ۲۰ هفته است، به دلیل شدت ضربه، جنین وی سقط می‌شود.

در این حالت در صورت اثبات تقصیر راننده، قانونا پرداخت دیه جنین که اگر پسر باشد به نرخ دیه امسال ۴۰ میلیون تومان است، بر عهده راننده خواهد بود که مسلما در این موارد توجه زیادی به نظریه کارشناس پزشکی قانونی در خصوص تعیین علت سقط جنین و نیز تعیین سن جنین در زمان سقط خواهد گردید.

اما از نظر پزشکی قانونی برای اینکه سقط، ناشی از تروما دانسته شود، لازم است که شرایط زیر موجود باشند:

۱) تروما نسبتا شدید باشد و مستقیما به شکم و لگن وارد شود. به عبارت دیگر، ضربات خفیف و غیرمستقیم تقریبا هرگز نمی‌توانند سبب سقط جنین در یک بارداری سالم گردد.

۲) علایم تهدید به سقط (مانند خونریزی واژینال، درد و کرامپ شکمی) به فاصله اندکی پس از وارد آمدن تروما به بدن ایجاد شده باشد.

۳) در فاصله اندکی پس از بروز علایم تهدید به سقط، جنین سقط شود.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول

توجه

باید توجه داشت که لازم است جنین سقط شده برای تعیین سن بارداری حتما به پزشکی قانونی ارسال شود، زیرا همان‌گونه که در شماره‌های قبل ذکر شد، با افزایش سن حاملگی تا ۱۶ هفتگی میزان دیه جنین افزایش می‌یابد و از این پس دیه جنین معادل دیه انسان کامل می‌باشد.

بنابراین تعیین سن جنین، گاه می‌تواند سبب تغییر مبلغ دیه پرداختی تا چند ده میلیون تومان گردد.

نکته مهم دیگر اینکه اقدامات درمانی برای خارج کردن جنینی که بر اثر تروما و یا به هر دلیل دیگری در رحم مادر فوت شده است، سقط جنین نبوده و جرم محسوب نمی‌گردد، چرا که سقط جنین اشاره به ختم بارداری در جنین زنده دارد و نه جنین فوت شده در رحم مادر.برای دریافت اطلاعات بیشتر به خواندن مطالب بعدی ادامه دهید. نظرات خود را درقسمت دیدگاه ارسال نمایید.

تماس با ما
شروع چت
مشاوره و خرید در واتساپ
سلام
مشاوره و خرید قرص سایتوتک در واتساپ
سوالی دارید در خدمتتون هستیم