حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی نسبتا نادر است و تقریبا در هر ۴۰ بارداری رخ می دهد؛ اما سقط جنین شایعترین عارضه در اوایل بارداری است برخی تحقیقات نشان می دهد که بارداری خارج رحمی رو به افزایش است.
محققان میگویند میزان STD و همچنین زنانی که از تکنولوژی های کمکی تولید مثل ، از جمله لقاح آزمایشگاهی استفاده می کنند افزایش یافته است.
حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده نتواند به رحم برسد و در لوله های فالوپ ، گردن رحم، تخمدان، میومتریوم یا حفره شکمی مستقرشود.
به طور کلی، شایع ترین مکان برای بارداری خارج رحمی در لوله فالوپ است که به آن حاملگی لوله ای گفته می شود.
با رشد جنین در خارج رحم ، ناراحتی و درد شدیدی ایجاد می شود، همچنین ممکن است خونریزی داخلی شدیدی رخ دهد که باعث مرگ شود.
میزان مرگ و میر مادران رو به کاهش است اما حاملگی خارج رحمی هنوز شش درصد کل مرگ و میر مادران را شامل می شود.
اگر علائم حاملگی خارج رحمی دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید. درمان شامل از بین بردن جنین و بافت آسیب دیده است و بارداری ادامه نمی یابد.
درمان های طبیعی به منظور کمک به بهبود جنبه های جسمی و عاطفی انجام می شوند.

حاملگی خارج رحم

نحوه درمان خانگی سقط جنین خارج رحم

حاملگی خارج رحمی چیست؟

حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ می دهد که یک تخم بارور شده در مکانی غیر از رحم مستقر شود. شایعترین محل لوله فالوپ است که باعث حاملگی لوله ای میشود. همچنین تخم میتواند در دهانه رحم، تخمدان، حفره شکم یا مکانهای دیگر در طول مسیر طبیعی به رحم مستقر شود. هنگامی که یک تخم بارور شده شروع به رشد میکند ، علائم حاملگی خارج رحمی بروز می کند.
لازم به ذکراست که یک تخم بارور شده نمی تواند به درستی خارج از رحم رشد کند و اگر درمان نشود می تواند باعث یک وضعیت اورژانسی تهدید کننده حیات شود.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

هیچ آزمایش تشخیصی صرف، برای حاملگی خارج رحمی وجود ندارد. برای تشخیص حاملگی خارج رحمی، پزشک آزمایش های مختلفی را تجویز میکند از جمله:

  1. معاینه لگن
  2. آزمایش بارداری
  3. سونوگرافی
  4. آزمایش خون برای بررسی میزان کم شدن خون، کم خونی و تایید گروه خونی در صورت نیاز به دریافت خون.

پزشک شما همچنین میتواند از یک آزمایش خون برای تعیین سطوح hUG و پروژسترون استفاده کند. اینها هورمون هایی هستند که در دوران بارداری حضور دارند.
اگر این میزان هورمون ها در طی چند روز شروع به کاهش یا ماندگاری کند و یک کیسه بارداری در یک سونوگرافی وجود نداشته باشد، احتمال ابتلا به بارداری به صورت غیر عادی است.

اگر شما علائم شدید، مانند درد ویا خونریزی قابل توجهی دارید ، ممکن است زمان کافی برای تکمیل تمام این مراحل وجود داشته باشد.
لوله فالوپی می تواند در موارد شدید پاره و باعث خونریزی شدید داخلی شود. پزشک شما سپس یک عمل جراحی اضطراری برای درمان فوری انجام خواهد داد.
حاملگی خارج رحمی برای مادر ایمن نیست. همچنین جنین قادر نخواهد بود تا مدت کوتاهی رشد کند. لازم است که جنین را در اسرع وقت برای سلامتی فوری و باروری دراز مدت حذف کنید. گزینه های درمان بسته به موقعیت حاملگی خارج رحمی و رشد آن متفاوت است.

 

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

داروهای گیاهی برای درمان سقط جنین خارج رحمی

 

داروهای گیاهی برای درمان سقط جنین خارج رحمی

سنبل ختایی

سنبل ختایی قاعده آور ، شب کننده عضلات و افزایش انقباضات رحم کمک میکند. ۵تا ۱۵ قطره آن را در یک فنجان آب گرم ریخته و میل کنید.
برای طعم دادن به آن میتوانید عسل نیز به آن اضافه کنید. اگر از کپسول آن استفاده می کنید، باید کپسول های ۱۰۰۰ میلی گرمی را هر ۴ یکبار مصرف کنید. دوز بیش از این را نباید مصرف کرد چرا که باعث خونریزی های شدید میشود.دهمچنین کسانی که خونریزی های شدید دارند نباید از این گیاه استفاده کنند.

تخم شوید

دانه های تخم شوید از قدیم در بین زنان ایرانی برای سقط جنین شناخته شده است. این اثر احتمالا به دلیل تحرک هورمون هایی که منجر به شروع دوره های قاعدگی و حرکات انقباضی رحم میشوند.

پونه

پونه نیز یکی از گیاهان مؤثر برای شروع سقط جنین است. این گیاه میتواند به عنوان یک سم قدرتمند عمل کند و لذا باید با دقت فراوان مصرف شود. هرگز نباید اسانس آن را به صورت خوراکی مصرف کنید.

گلپر

مصرف بیش از ۵ گرم گلپر در بارداری بخصوص هفته های اول باعث سقط جنین می شود.
مصرف گیاهان دارویی در طول شب، شانس موفقیت سقط جنین را بیشتر میکند. برخی افراد ، ورزش کردن و حمام داغ را نیز برای تحریک سقط جنین توصیه می کنند.

موارد احتیاطی

اگر حاملگی خارج رحمی درمان نشود میتواند حیات فرد را به خطر بیندازد .همان طور که تخم رشد میکند، باعث پارگی، آسیب دیدن بافت و خونریزی داخلی شدید می شود.