بارداری بعد از سقط جنین

شاید باورش برای شما سخت باشد اما این حقیت است که سقط جنین در بارداری اول یک مسئله بسیار شایع است. همانطور که آمار جهانی نشان می دهد از هر چهار زنی که تلاش برای بارداری داشته اند یک نفر آن ها سقط جنین را تجربه کرده است. شاید این آمار کمی ترسناک به نظر برسد، اما با مطالعه آمار متوجه خواهید شد که تنها زنی نیستید که نتوانستید جنین را تا زمان موعد حفظ کنید.

 

چند وقت بعد از سقط جنین می توان مجددا باردار شد؟

بلافاصله! ممکن است تعجب کنید که می توانید بلافاصله بعد از سقط جنین باردار شوید حتی اگر یک دوره قاعدگی طبیعی نداشته باشید.

خب ، پس از سقط جنین ، بدن شما فرآیند بازگشت به روال عادی تولید مثل و تخمک گذاری خود را شروع می کند. این بدان معنی است که شما قبل از شروع یک عادت ماهیانه دیگر ، تخمک گذاری خواهید داشت.

تخمک گذاری ممکن است صرف ۲ هفته پس از سقط جنین رخ دهد. اگر در طول اولین تخمک گذاری باردار شوید ، ممکن است زودتر از آنچه فکر می کنید علامت مثبت آزمایش بارداری را مشاهده کنید.

معمولا بعد از یک بار سقط جنین، پزشکان انجام آزمایشی را توصیه نمی کنند، زیرا شانس بارداری موفق در فرد کم نشده است. البته این بستگی به تاریخچه پزشکی فرد دارد، مثلا برخی از سقط های دو ماهه دوم

چندین منبع معتبر وجود دارند که از ایده بارداری طی ۱ تا ۳ ماه پس از سقط جنین حمایت می کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که باردار شدن در طی ۳ ماه پس از سقط جنین ممکن است نتیجه بهتری – خطر پایین تر برای سقط بعدی – از بارداری دیر تر داشته باشد. یک تئوری این است که بارداری قبلی ممکن است بدن را برای پذیرش بارداری آینده آماده کند.

با این وجود ، پزشک شما ممکن است دستورالعمل هایی مخصوص سلامت و سقط جنین شما داشته باشد.

به عنوان مثال ، اگر شما تجربه یک کورتاژ را داشته باشید ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند چندین ماه قبل از بارداری صبر کنید تا رحمتان سلامت قبلی خود را به دست آورد.

اگر مکررا سقط جنین را تجربه کرده باشید ، پزشک ممکن است برای شما آزمایشاتی بنویسد تا قبل از بارداری مجدد مشخص شود که علت اساسی وجود دارد یا خیر.

شما ممکن است از نظر عاطفی احساس کنید که پس از تجربه سقط ، آمادگی بارداری مجدد را ندارید. بنابراین ، با اینکه از نظر جسمی آماده هستید اما شرایط مختلفی وجود دارند که باعث میشوند شما دست نگه دارید.

در نتیجه باید منتظر بمانید تا از نظر جسمی و عاطفی آمادگی خود را به دست آورید.

 

بارداری بعد از سقط جنین

​​​​​​​احتمال سقط جنین مجدد

بیشتر سقط جنین‌ها در سه ماهۀ اول به دلیل مشکلات جنین و تخمک لقاح‌یافته است و مشکلی در مادر وجود ندارد. بسیاری از زوج‌هایی که سقط جنین را تجربه می‌کنند، نگران تکرار شدن این اتفاق هستند، اما خوشبختانه بیشتر افرادی که جنین آنها در سه ماهۀ اول سقط شده است، به راحتی توانسته‌اند دوباره به راحتی باردار شوند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند.

اگر پزشک تشخیص دهد که سقط جنین شما ممکن است ناشی از مشکل خاصی باشد؛ معمولاً بعد از دو یا سه بار سقط مکرر جنین، ممکن است شما را به یک متخصص در این حوزه ارجاع بدهد. پزشک متخصص با بررسی و آزمایش‌های مختلف، وجود مشکل شناخته‌شده را در شما بررسی خواهد کرد و شما می‌تواند تحت نظر او اقدام به بارداری مجدد کنید. در صورت سقط جنین و وجود هر یک از شرایط زیر بهتر است مادر برای بارداری بعدی به متخصص مراجعه کند و تحت نظر پزشک متخصص، اقدام به بارداری دوباره کند:

  • دو مورد سقط جنین مکرر
  • سن بالای ۳۵ سال
  • وجود بیماری‌های مزمن مثل دیابت یا فشار خون
  • سابقۀ مشکلات باروری در مادر یا پدر

سقط جنین

اگر مجددا دچار سقط جنین شوید چه اتفاقی می افتد؟

در صورت بروز سقط مکرر ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

در حالی که تا ۷۵ درصد از موارد سقط های مکرر جنین ممکن است علت مشخصی نداشته باشند ، برخی مشکلات خاص مربوط به سلامت وجود دارند که ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای سقط قرار دهند. اگر بتوانید مشکلات خود را مشخص کنید ، درمان علت اصلی ممکن است به شما در بارداری و حفظ آن کمک کند.

مقاله های زیر رو یه نگاه بندازید:)

خرید قرص سقط جنین

نحوه سقط جنین با سایتوتک

 

آزمایش ها ممکن است شامل مواردی مانند موارد زیر باشند :

 

آزمایش خون

برای بررسی سطح هورمون ها (تیروئید ، پروژسترون) ، اختلالات انعقاد خون یا اختلالات خود ایمنی

آزمایش های ژنتیکی

کاریوتایپینگ- برای بررسی تغییرات ژنتیکی در هر یک از والدین که ممکن است در زمان بارداری کروموزوم ها را تحت تاثیر قرار دهند.

سونوگرافی

واژینال یا شکمی – برای بررسی رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ

هیستروسالپنگوگرام

روشی برای رویت رحم و لوله های فالوپ که در آن یک رنگ رادیواکتیو به رحم شما تزریق میشود و توسط اشعه ایکس خوانده می شود.

سونوهیستروگرام

روشی برای رویت رحم و پوشش داخلی آن که در این روش مایعی برای خواندن تصویر از طریق سونوگرافی واژینال به رحم شما تزریق می شود.

هیستروسکوپی

روشی که برای رویت گردن رحم و رحم استفاده می شود که در آن یک لوله نازک و سبک (هیستروسکوپی) به داخل واژن فرستاده می شود.

لاپاروسکوپی

روشی که برای رویت قسمت بیرونی رحم ، لوله های فالوپ و تخمدان ها استفاده می شود و یک دوربین تخصصی (اندوسکوپ) از طریق یک برش در شکم وارد بدن می شود.

باز هم ، ممکن است شما هرگز علت اصلی سقط خود را حتی پس از انجام آزمایش ها متوجه نشوید.

اگرچه این امر ممکن است نگران کننده و ناراحت کننده باشد ، خبر خوب این است که حتی پس از سه مورد سقط جنین بدون علت مشخص ، حدود ۶۵ درصد از زوجین در بارداری بعدی موفق میشوند.

بارداری بعد از سقط

 

چگونه شانس خود را در بارداری مجدد بالا ببریم؟

  •   ابتدا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا آزمایش های لازم را برای شما تجویز کند. همه متخصصین زنان و زایمان پس از یک یا دو بار سقط، آزمایش هایی را جهت یافتن علت سقط به فرد می دهند و نتایج آنها را بررسی می کنند.
  •  اگر متخصص زنان با بررسی آزمون های مختلف، علت سقط های مکرر را دریافت، روش های درمانی را تجویز می کند که فرد باید با عمل به آنها سعی کند در حاملگی بعدی، بارداری ایمن و سالمی را داشته باشد و نوزاد سالمی را به دنیا آورد.
  •  فرد باید خود را از نظر سلامت جسمی و روحی، در حد مطلوب نگه دارد و بدن خود را برای بارداری دیگری آماده کند و قبل از اقدام به بارداری، خود را از نظر سلامتی چکاپ کامل کند و تحت نظر پزشک متخصص باشد.
  •  برای بهبود وضعیت روحی خود، قبل از اقدام به بارداری، به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کند و سعی کند با رعایت نکات مهمی که آنها تجویز می کنند، روحیه خود را به بهترین وجه ممکن حفظ کند تا بارداری موفقی را در پیش رو داشته باشد.