سقط جنین

اغلب سقط جنین قبل از سیزدهمین هفته بارداری اتفاق می افتد. زنانی که تا به حال دو بار سقط جنین کرده بودند و یا به طور متوالی سقط جنین کردند، خطرات بیشتری برای سقط جنین دارند. علائم اولیه سقط جنین، گرفتگی عضلات شکم (شبیه به قاعدگی چرخه ای) و میزان کمی خونریزی است. زنانی که سقط جنین می کنند، تهوع ، گرفتگی عضلات، درد، خون سنگین و لخته های خون را تجربه خواهند کرد. زنان با سقط جنین مکرر باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند، از جمله تست های خون برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و سطوح هورمونی.

 

انواع سقط جنین

بروز سقط جنین در زنان اکثرا” به صورت خود به خودی اتفاق می افتد. مگر اینکه سقط به طور عمدی انجام شود. زمانی که سقط جنین خود به خودی بدون استفاده از راههای دارویی یا مکانیکی برای تخلیه رحم صورت می گیرد به آن سقط جنین خود به خودی اطلاق می شود. در این حالت پس از مرگ جنین در داخل رحم، خونریزی در داخل بافت رحم اتفاق می افتد و تخم از دیواره رحم جدا می شود و انقباضات رحم را تحریک کرده که در نهایت منجر به دفع محصولات حاملگی و یا همان سقط جنین می شود.

انواع سقط جنین

در زنان باردار همه این مراحل ذکر شده در بالا به دنبال هم اتفاق نمی افتد و ممکن است هر زن در یکی از این مراحل متوقف شده و دچار خونریزی شود به همین دلیل سقط جنین خود به خودی به موارد ذیل تقسیم بندی می شود.

  1. تهدید به سقط جنین
  2. سقط جنین غیر قابل اجتناب
  3. سقط جنین به صورت ناقص
  4. سقط جنین به صورت کامل
  5. سقط جنین فراموش شده
  6. سقط مکرر

سقط جنین غیر قابل اجتناب

در سقط جنین غیر قابل اجتناب، بیمار آبریزش داشته و دهانه رحم باز می شود. بنابر این سقط جنین غیر قابل اجتناب است.

 

 سقط جنین ناقص

در سقط جنین ناقص دهانه رحم کاملا” باز بوده و خونریزی زیاد و دردهای انقباضی در زیر شکم وجود دارد در این حالت مقداری از محصولات حاملگی دفع شده اما چون مقدار زیادی از این محصولات در رحم باقی می ماند سقط ناقص است.

انواع سقط جنین

سقط کامل جنین

در سقط جنین کامل به دنبال خونریزی قبلی که رخ داده است محتویات رحم به طور کامل خارج شده است. در سقط فراموش شده جنین مرده است ولی برای مدتی (حتی ماهها) در رحم باقی مانده و هنوز دفع نشده است در این حالت علائم حاملگی نیز ناپدید شده اند.

 

 سقط جنین مکرر یا عادتی

بیشتر از سه سقط جنین پشت سر هم را که احتمالا” در اثر یک علت مشترک رخ داده سقط جنین مکرر گویند.

سقط عمدی جنین در چه مواردی اتفاق می افتد؟

سقط جنین عمدی، به معنای ختم حاملگی با دارو یا عمل جراحی قبل از زمانی است که جنین بتواند زنده متولد شود این سقط جنین به دو دسته تقسیم می شود:

  1.  سقط جنین غیر قانونی
  2. سقط درمانی

 

از آنجایی که سقط جنین در بعضی موارد جهت پیشگیری از صدمات جدی یا دائمی به مادر یا جهت حفظ زندگی یا سلامت مادر قابل اجرا می باشد لذا سقط جنین عمدی از سال ۱۹۷۳ تاکنون مرجعیت پیدا کرده است.

 

 سقط درمانی

سقط درمانی یکی از انواع سقط جنین عمدی بوده که به منظور حفظ سلامت مادر در موارد ذیل انجام می شود:
۱- این نوع سقط جنین زمانی که ادامه حاملگی، زندگی مادر را به مخاطره می اندازد یا شدیدا” به سلامت او صدمه وارد می کند انجام می شود.

۲- زمانی که ادامه حاملگی منجر به تولد نوزادی با ناهنجاريهاي فيزيكي شدید یا کند ذهنی می گردد سقط جنین انجام می شود.

 

 سقط جنین غیر قانونی

سقط جنین غیر قانونی در واقع سقط جنین هایی است که توسط پزشکان غیر مسئول، افراد غیر پزشک و با استفاده از امکانات غیر قانونی صورت می گیرد و اکثرا” توسط شخصی انجام می گیرد که مورد تایید قانون کشور نمی باشد. این گونه سقط جنین های غیر قانونی اغلب با خونریزی شدید، عفونت، شوک عفونی و نارسایی حاد کلیه همراه هستند و در اکثر موارد منجر به مرگ مادر می شوند. در هر کشور مباحث مذهبی و قومی قابل توجهی درباره سقط جنین غیر قانونی یا عمدی وجود دارد و در اکثر قوم ها و مذاهب از جمله دین اسلام انجام سقط جنین عمدی حرام می باشد.

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول